Święto Bożego Ciała w naszej parafii

Opublikowano: 28 maja 2016 | Autor: toar | Kategoria Aktualności

Jak co roku w naszej parafii Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodziliśmy bardzo uroczyście, nie zaniedbując pięknej oprawy…

116Dlaczego potrzebujemy Święta Bożego Ciała? Dlaczego w dzisiejszych czasach potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule pt. „Święto(ść) Eucharystii”  w najnowszym „Gościu Niedzielnym”. Warto przeczytać.
Święto Bożego ciała zrodziło się w XIII wieku jako protest przeciwko osłabieniu wiary w Eucharystię.  Św. Tomasz z Akwinu ułożył hymn (sekwencję) na uroczystość Bożego Ciała „Lauda Sion”. Padają w niej słowa: „Miej odwagę zrobić wszystko, co możesz, aby oddać Bogu chwałę”. Boże Ciało jest zaproszeniem do nowej gorliwości, zapału w chwaleniu Boga, szukania sacrum. Procesja jest wyrazem radości ze zbawienia, triumfalnej radości z tego, że jest miłość potężniejsza niż śmierć. Ta miłość promieniuje od ołtarza na cały świat. Rozlewa się na naszą codzienność. Pociąga nas ku niebu. Wzywa, by nasza codzienność stawała się ołtarzem, na którym nasz zwykły szary trud będzie stawał się modlitwą ku czci dobrego Boga.
Eucharystia jest jak krzew gorejący. Jest znakiem obecności Boga, który wzywa nas i posyła z misją. Tak jak Mojżesza. Ale najpierw trzeba usłyszeć: „zdejmij sandały z nóg, bo to jest ziemia święta”.
Potrzebne jest poczucie sacrum, święta bojaźń wobec Boga, który jest blisko, ale nie przestaje być Bogiem, Panem wszechświata. Dlatego śpiewamy: „upadnij na kolana ludu czcią przejęty” czy „padnijmy na kolana, uczcijmy Niebios Pana, z miłością, z czułością wiernych sług”.
W naszych czasach, w których profanacja świętości stała się zasadą promowaną w kulturze, w obyczajowości, tym bardziej potrzebujemy ukazania na nowo Eucharystii jako „płonącego krzewu” Bożej obecności. Dlatego potrzebujemy święta Bożego Ciała bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Także jako zdrowego protestu przeciwko desakralizacji, jako wołania na ulicach wiosek i miast, aby szanowano to, co święte. Aby wielbiono tego, który sam jeden jest święty! Aby człowiek zgiął kolano przed Bogiem żywym. Kto nie adoruje Boga, będzie czcił bożki.

W naszej parafii co roku z radością świętujemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej od samego rana: najpierw dekorujemy drogę i ołtarze,  a potem licznie uczestniczymy w procesji Bożego Ciała dając tym publicznie świadectwo wiary. Jak to wyglądało w tym roku zobacz w galerii.